Duszpasterstwo Polaków w Rzymie

Kościół pw. św. Stanisława B.M.

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Biuletyn nr 1163 z dnia 2019-11-17


Czytanie  I:    Ml 3, 19-20a;

Psalm    98:    Pan będzie sądził ludy sprawiedliwie;

Czytanie II:   2 Tes 3, 7-12;

Ewangelia:    Łk 21, 5-19;

Słowa Ewangelii według św. Łukasza:

           Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: „Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?”. Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem oraz nadszedł czas. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: „Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

 (…) Nawet człowiek, który gorąco się stara oddawać całe swoje serce Jezusowi, nieraz zauważa w sobie taką cząstkę, która nie zna Boga i nie chce Mu zaufać. Ta dwoistość, jaką w sobie nosimy, istotnie obniża wartość naszej wiary. Toteż różne próby, przez jakie nasza wiara musi przechodzić, są dla niej szansą. Są jak ogień, w którym może się w nas wypalać to wszystko w naszych poglądach i postawach, co nie jest przeniknięte wiarą. Musimy się tylko gorąco modlić — za siebie i za naszych bliźnich — ażeby w tych próbach nie stało się z nami coś odwrotnego, ażeby sama nasza wiara się w nich nie załamała

o. Jacek Salij OP („Wiara poddawana próbom”, www.opoka.org.pl)

 

+ L I T U R G I A        T Y G O D N I A +

– poniedziałek, 18.11.

1 Mch 1, 10-64; Ps 119; Łk 18, 35-43

bł. Karoliny Kózkówny

– wtorek, 19.11.2 Mch 6, 18-31; Ps 3; Łk 19, 1-10
– środa, 20.11.

2 Mch 7, 1.20-31; Ps 17; Łk 19, 11-28

św. Rafała Kalinowskiego

– czwartek, 21.11.

1 Mch 2, 15-29; Ps 50; Łk 19, 41-44

Ofiarowanie NMP

– piątek, 22.11.

1 Mch 4, 36-59; 1 Krn 29,10-12; Łk 19, 45-48

św. Cecylii

sobota, 23.11.

1 Mch 6, 1-13; Ps 9; Łk 20, 27-40

 

= O G Ł O S Z E N I A        D U S Z P A S T E R S K I E =

Dziś gościmy w naszej wspólnocie misjonarza z Kenii, o. Macieja Zielińskiego (kombonianina), który będzie głosił słowo Boże i zbierał dobrowolne datki na wsparcie dzieła misyjnego.

■ Dzisiaj, w związku z dorocznym Światowym Dniem Walki z Cukrzycą, Stowarzyszenie Le Rondini, zaprasza do naszej Auli, w godz. od 9.00 do 13.00, na bezpłatne badania poziomu cukru i ciśnienia krwi.

■ Bardzo przepraszamy, ale ze względu na chorobę artystki, nie odbędzie się, planowany na dziś, recital p. Marii Bober!

■ Jutro (18.11.) wszystkich polskich studentów zapraszamy na godz. 19.30, na spotkanie formacyjne z ks. Rektorem.

■ Zachęcamy do obejrzenia wystawy pt. „W duchu nauczania św. Jana Pawła II – Evangelium vitae, Familiaris consortio”, ukazującej malarstwo p. Urszuli Rychlińskiej (Aula św. Jana Pawła II).

■ W przyszłą niedzielę (24.11.) przypada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to tytularna uroczystość członków Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

■ W najbliższą niedzielę (24.11.) s. dr Krystyna Szweda zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Kobiety w Biblii” (Aula, godz. 11.00).

■ W niedzielę, 24.11., odbędzie się (prowadzona w języku włoskim) prezentacja książki pt. „Chi ha paura di Giovanni Paolo II? Il Papa che ha cambiato la storia del mondo”, której autorami są: Giacomo Galeazzi i Gian Franco Svidercoschi. Zapraszamy na godz. 19.00 do naszej Auli!

■ Na bocznych ołtarzach są jeszcze wyłożone „kartki wypominkowe”. Prosimy je wypełnić i oddać w zakrystii.

■ W niedzielę 1 grudnia, organizujemy wyjazd do Neapolu. Zapisy w zakrystii u s. Amelii. Koszt: 25 euro. W programie: Msza św., nawiedzenie grobu o. Dolindo, zwiedzanie (z przewodnikiem) starówki, „ulica szopkarzy”, objazd panoramiczny… Wyjazd punktualnie o godz. 7.00 z Piazzale dei Partigiani (przy dworcu kolejowym Roma Ostiense).

■ Katolicka Polska Szkoła Podstawowa w Rzymie poszukuje nauczyciela wiedzy o Polsce. Wymagania: studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym, kwalifikacje do nauczania historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, ukończony kurs kwalifikacyjny przygotowujący do nauczania wiedzy o Polsce zgodnie z planem nauczania uzupełniającego w wymiarze nie mniejszym niż 120 godzin. Miejsce zamieszkania: Rzym lub okolice.

■ W zakrystii można nabyć kalendarze na rok 2020 (kieszonkowe, ścienne, z wizerunkami św. Jana Pawła II oraz papieża Franciszka). POLECAMY!

■ Poradnictwo rodzinne (kontakt: 328 466 47 75).