Duszpasterstwo Polaków w Rzymie

Kościół pw. św. Stanisława B.M.

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

Biuletyn nr 1135 z dnia 2019-05-05


Czytanie  I:    Dz 5, 27b-32.40b-41;

Psalm   30:     Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś;

Czytanie II:   Ap 5, 11-14;

Ewangelia:    J 21, 1-19;

Słowa Ewangelii według św. Jana:

           Jezus ukazał się znowu nad Morzem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: „Idę łowić ryby”. Odpowiedzieli mu: „Idziemy i my z tobą”. Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie złowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: „Dzieci, czy nie macie nic do jedzenia?”. Odpowiedzieli Mu: „Nie”. On rzekł do nich: „Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie”. Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: „To jest Pan!”. Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę, był bowiem prawie nagi, i rzucił się w morze. Reszta uczniów dobiła łodzią, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko, tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli żarzące się na ziemi węgle, a na nich ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: „Przynieście jeszcze ryb, któreście teraz ułowili”. Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć się nie rozerwała. Rzekł do nich Jezus: „Chodźcie, posilcie się!”. Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: „Kto Ty jesteś?”, bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im, podobnie i rybę. To już trzeci raz, jak Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. To już trzeci raz, jak Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?” Odpowiedział Mu: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”. Rzekł do niego: „Paś baranki moje”. I powtórnie powiedział do niego: „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?” Odparł Mu: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”. Rzekł do niego: „Paś owce moje”. Powiedział mu po raz trzeci: „Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?” Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: „Czy kochasz Mnie?” I rzekł do Niego: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Rzekł do niego Jezus: „Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz”. To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to rzekł do niego: „Pójdź za Mną!”

 

            Papież Franciszek często streszcza naukę w trzech słowach. Można się pokusić o takie streszczenie: 153 wielkie ryby, czyli połów, katolickość, jedność. Pierwszy punkt jest niezbędny dla zaistnienia pozostałych. Jaki to Kościół, który nie apostołuje, nie wypływa na głębię? Jacy to uczniowie, którzy siedzą cicho, bo boją się popaść w niepoprawność polityczną? Jaki to uczeń Chrystusa, który przechodzi obojętny wobec błądzącego brata lub siostry? Zapał apostolski jest znakiem zdrowia i uzdrawia, czyli leczy z wszelkiego egoizmu.   

ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski  („Idziemy”)

 

+ L I T U R G I A        T Y G O D N I A +

poniedziałek, 06.05.

1 Kor 15, 1-8; Ps 19; J 14, 6-14

św. Apostołów Filipa i Jakuba

– wtorek, 07.05.Dz 7, 51-59; 8, 1; Ps 31; J 6, 30-35  
środa, 08.05.

Dz 20, 17-36; Ps 100; Rz 8, 31b-39; J 10, 11-16

św. Stanisława, biskupa i męczennika

– czwartek, 09.05.

Dz 8, 26-40; Ps 66; J 6, 44-51

 

– piątek, 10.05.Dz 9, 1-20; Ps 117; J 6, 52-59
– sobota, 11.05.

Dz 9, 31-42; Ps 116; J 6, 55.60-69

 

 

= O G Ł O S Z E N I A        D U S Z P A S T E R S K I E =

■ Dziś odbędzie się w Rzymie Rodzinny Piknik Polonijny. Szczegóły i program można znaleźć na stronie: https://naszswiat.it/polacy-we-wloszech/partnerzy-oraz-sponsorzy-polonijnego-pikniku-rodzinnego-dla-polakow-we-wloszech/ Zapraszamy!

■ W dzisiejszą niedzielę zapraszamy do naszego kościoła na Wieczór Uwielbienia (godz. 19.00).

Przez cały miesiąc maj, każdego dnia, zapraszamy na nabożeństwo ku czci Matki Bożej – pół godziny przed wieczorną Eucharystią.

■ W najbliższą środę (08.05.) przypada uroczystośc liturgiczna św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski. Jest to jednocześnie patronalna uroczystość naszego kościoła. Całą wspólnotę zapraszamy na uroczystą Eucharystię o godz. 18.30.

■ W ramach Tygodnia Biblijnego, zapraszamy do naszego kościoła w czwartek (09.05.), na godz. 19.15, na Narodowe Czytanie Pisma św. (proszę zabrać ze sobą egzemplarz Biblii).

W przyszłą niedzielę (12.05.) nie będzie u nas Mszy św. o godz. 11.00 !

■ Już dziś informujemy, iż w poniedziałek (13.05.) świętować będziemy 40 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w naszym kościele. Uroczystościom przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.

18.05. odbędą się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Monte Cassino, uroczyste obchody 75 rocznicy tej ważnej w dziejach Polski bitwy. Organizujemy wyjazd autokarowy. Zapisy w zakrystii.

W niedzielę 19.05. zapraszamy serdecznie na obchody Festa dei Popoli. Natomiast w ostatnią niedzielę maja (26.05.) zapraszamy całą rzymską Polonię na doroczną pielgrzymkę do maryjnego sanktuarium Divino Amore!!!

■ Planowana na czerwiec pielgrzymka na Sycylię nie odbędzie się – ze względu na brak wystarczającej liczby chętnych.

■ ZAPRASZAMY na pielgrzymkę do Jordanii i Ziemi Świętej, która odbędzie się w dniach 8-18 listopada. Inforamcje i zapisy w zakrystii. Gorąco polecamy!

■ Polecamy najnowszy numer „Miłujcie się”, a także „Gościa Niedzielnego” oraz „Niedzielę”.

■ Poradnictwo rodzinne (kontakt: 328 466 47 75).

■ Towarzystwo Biznesowe w Rzymie zaprasza na spotkanie na temat: “Targetowanie reklam pod Polaków turystów znajdujących się w Rzymie”, z udziałem p. Tomasza Dmuchowskiego, przedsiębiorcy, wizjonera biznesu, trenera i mówcy, autora wielu publikacji. Spotkanie odbędzie się w Hosianum Palace, via dei Polacchi 23, we środę 8.05, o godz. 19:00. Zapisy na stronie: https://mbooked.com/k6k